Simple Calculating Confidence Interval for $U$

Simple Calculating Confidence Interval for $U$
$\begingroup$

An agricultural researcher plants in a random sample of $25$ plots with a new variety of corn. The average yield for these plots is $\bar{x} = 150$ bushels per acre with a standard deviation $s = 10$ bushels per acre . Assume that the yield per acre for the new variety of corn follows a Normal distribution with unknown mean µ and standard deviation σ. Calculate A $95\%$ confidence interval for $u$

my attempt

$n = 25, \bar{x} = 150, s = 10, a = 0.95$. Keyword: Unknown mean $u$ means we use $t$ table.

$$\bar{x} \pm t_{\frac{1+0.95}{2}} \frac{s}{\sqrt{n}}$$

$$150 \pm t_{0.975} \frac{10}{\sqrt{25}}$$

$$150 \pm t_{0.975} \times 2$$

But this is wrong according to the solution:

$$150 \pm t_{0.95} \times 2$$

How?

$\endgroup$
1

1 Answer

$\begingroup$

I agree with you. The confidence interval is

$$\large{\left[\overline x-t_{(1-\tfrac{\alpha}{2};n-1)}\cdot \frac{s}{\sqrt n} ; \ \overline x+t_{(1-\tfrac{\alpha}{2};n-1)}\cdot \frac{s}{\sqrt n} \right]}$$

In your case $1-\tfrac{\alpha}{2}=1-\frac{0.05}{2}=1-0.025=0.975, n=25, \overline x=150$ and $s=10$. Thus the interval is

$\left[150-t_{(0.975;24)}\cdot \frac{10}{5} ; \ 150+t_{(0.975;24)}\cdot \frac{10}{5} \right]$, where $t_{(0.975;24)}=2.064$

$\endgroup$
9

Your Answer

By clicking “Post Your Answer”, you agree to our terms of service, privacy policy and cookie policy

David Miller
Author

David Miller

David Miller brings 15 years of experience in global economics, personal finance strategy, and market dynamics. He specializes in turning complex economic trends into actionable insights for everyday readers.