What is the mass of 0.1 mole of KNO3?
Therefore, mass of 0.1 mole of KNO3 is 10.10 g.
What is the mass of 5.00 moles of k2so4?
The mass of 5 moles of is 870 gram/mole.
How do I calculate molar mass?
The molar mass is the mass of one mole of a sample. To find the molar mass, add the atomic masses (atomic weights) of all of the atoms in the molecule. Find the atomic mass for each element by using the mass given in the Periodic Table or table of atomic weights.
What is the molar mass of CaCO3?
390 Unit 6 Changes in Matter The formula mass of CaCO3 is 100.09 amu and, therefore, the molar mass of one mole of CaCO3 is 100.09 grams.
What is the percent composition by mass of KNO3?
Solution : Atomic mass of K = 39 u
Atomic mass of N = 14 u
Atomic mass of O = 16 u
Formula mass of `KNO_(3)`
`=39+14+3xx16=101u`
Mass percentage of potassium = `(39)/(101)xx100=38.6%`
Mass percentage of nitrogen = `(14)/(101)xx100=13.9%`
Mass percentage of oxygen = `(3xx16)/(101)xx100
What is the total number of atoms in 1.0 mole of co2?
6.02×1023 atoms of carbon.
What is the mass of 1 molecule of ammonia?
So, the final answer for the molecular mass of one ammonia molecule will be $2.828quad times quad 10^{ -26 }$ kg. Note: Molar mass – The molar mass is the mass of a given chemical compound (g) divided by the amount of substance (mol).